Multiplication and Division with Money - Basic Math
Card 0 of 24
Susan works 20 hours per week at a rate of $17/hour. How much money (in dollars) will Susan make in a month?
Susan works 20 hours per week at a rate of $17/hour. How much money (in dollars) will Susan make in a month?
Tap to see back →

There are 4 weeks in a month, so:

There are 4 weeks in a month, so:
Leon bought
pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Leon bought pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Tap to see back →
First, let's find the cost of the socks Leon bought.

Then find the total cost of the shirts Leon bought.

Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.

Add these subtotals together to get the answer.

First, let's find the cost of the socks Leon bought.
Then find the total cost of the shirts Leon bought.
Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.
Add these subtotals together to get the answer.
Molly bought
posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Molly bought posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Tap to see back →
To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.

To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.
Please choose the best answer for the question below.
If John has
in his savings account, and he accrues
% interest on that savings account every year, how much money will John have in his account next year? All answers have been rounded to the nearest cent.
Please choose the best answer for the question below.
If John has in his savings account, and he accrues
% interest on that savings account every year, how much money will John have in his account next year? All answers have been rounded to the nearest cent.
Tap to see back →
For this problem, first you have to calculate the interest, and then add it to the toal in the bank account.
To calculate interest, convert the percent into a decimal 1.7% = .017, and multiply it by the total amount.
is your interest
is your total
round to the nearest cent and you arrive at
.
For this problem, first you have to calculate the interest, and then add it to the toal in the bank account.
To calculate interest, convert the percent into a decimal 1.7% = .017, and multiply it by the total amount.
is your interest
is your total
round to the nearest cent and you arrive at .
Please choose the best answer for the question below.
Anne worked at a coffee shop, where she made
an hour. She left for a job as a receptionist, where she makes
times more money per hour. How much money will she make working an eight hour day at her new job? The answer has been rounded to the nearest whole cent.
Please choose the best answer for the question below.
Anne worked at a coffee shop, where she made an hour. She left for a job as a receptionist, where she makes
times more money per hour. How much money will she make working an eight hour day at her new job? The answer has been rounded to the nearest whole cent.
Tap to see back →
To do this problem, first break it into smaller parts. First, let's find Anne's wage as a receptionist:

Then, take her new hourly wage,
and multiply it by eight, for eight hours worked:

Finally, round to the nearest whole cent, and you get
.
To do this problem, first break it into smaller parts. First, let's find Anne's wage as a receptionist:
Then, take her new hourly wage, and multiply it by eight, for eight hours worked:
Finally, round to the nearest whole cent, and you get .
Please choose the best answer for the question below.
Francis has to pay
per month in rent, plus
for heat and electricity, and
for food. Francis works
days a month, and he earns
per day. How much money does Francis have left over at the end of the month?
Please choose the best answer for the question below.
Francis has to pay per month in rent, plus
for heat and electricity, and
for food. Francis works
days a month, and he earns
per day. How much money does Francis have left over at the end of the month?
Tap to see back →
Break the problem into two parts. First, add up Francis' expenses:

Then, calculate Francis' income:

Finally, subtract his expenses from his income:

Break the problem into two parts. First, add up Francis' expenses:
Then, calculate Francis' income:
Finally, subtract his expenses from his income:
Susan works 20 hours per week at a rate of $17/hour. How much money (in dollars) will Susan make in a month?
Susan works 20 hours per week at a rate of $17/hour. How much money (in dollars) will Susan make in a month?
Tap to see back →

There are 4 weeks in a month, so:

There are 4 weeks in a month, so:
Leon bought
pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Leon bought pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Tap to see back →
First, let's find the cost of the socks Leon bought.

Then find the total cost of the shirts Leon bought.

Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.

Add these subtotals together to get the answer.

First, let's find the cost of the socks Leon bought.
Then find the total cost of the shirts Leon bought.
Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.
Add these subtotals together to get the answer.
Molly bought
posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Molly bought posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Tap to see back →
To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.

To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.
Please choose the best answer for the question below.
If John has
in his savings account, and he accrues
% interest on that savings account every year, how much money will John have in his account next year? All answers have been rounded to the nearest cent.
Please choose the best answer for the question below.
If John has in his savings account, and he accrues
% interest on that savings account every year, how much money will John have in his account next year? All answers have been rounded to the nearest cent.
Tap to see back →
For this problem, first you have to calculate the interest, and then add it to the toal in the bank account.
To calculate interest, convert the percent into a decimal 1.7% = .017, and multiply it by the total amount.
is your interest
is your total
round to the nearest cent and you arrive at
.
For this problem, first you have to calculate the interest, and then add it to the toal in the bank account.
To calculate interest, convert the percent into a decimal 1.7% = .017, and multiply it by the total amount.
is your interest
is your total
round to the nearest cent and you arrive at .
Please choose the best answer for the question below.
Anne worked at a coffee shop, where she made
an hour. She left for a job as a receptionist, where she makes
times more money per hour. How much money will she make working an eight hour day at her new job? The answer has been rounded to the nearest whole cent.
Please choose the best answer for the question below.
Anne worked at a coffee shop, where she made an hour. She left for a job as a receptionist, where she makes
times more money per hour. How much money will she make working an eight hour day at her new job? The answer has been rounded to the nearest whole cent.
Tap to see back →
To do this problem, first break it into smaller parts. First, let's find Anne's wage as a receptionist:

Then, take her new hourly wage,
and multiply it by eight, for eight hours worked:

Finally, round to the nearest whole cent, and you get
.
To do this problem, first break it into smaller parts. First, let's find Anne's wage as a receptionist:
Then, take her new hourly wage, and multiply it by eight, for eight hours worked:
Finally, round to the nearest whole cent, and you get .
Please choose the best answer for the question below.
Francis has to pay
per month in rent, plus
for heat and electricity, and
for food. Francis works
days a month, and he earns
per day. How much money does Francis have left over at the end of the month?
Please choose the best answer for the question below.
Francis has to pay per month in rent, plus
for heat and electricity, and
for food. Francis works
days a month, and he earns
per day. How much money does Francis have left over at the end of the month?
Tap to see back →
Break the problem into two parts. First, add up Francis' expenses:

Then, calculate Francis' income:

Finally, subtract his expenses from his income:

Break the problem into two parts. First, add up Francis' expenses:
Then, calculate Francis' income:
Finally, subtract his expenses from his income:
Leon bought
pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Leon bought pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Tap to see back →
First, let's find the cost of the socks Leon bought.

Then find the total cost of the shirts Leon bought.

Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.

Add these subtotals together to get the answer.

First, let's find the cost of the socks Leon bought.
Then find the total cost of the shirts Leon bought.
Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.
Add these subtotals together to get the answer.
Molly bought
posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Molly bought posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Tap to see back →
To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.

To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.
Please choose the best answer for the question below.
If John has
in his savings account, and he accrues
% interest on that savings account every year, how much money will John have in his account next year? All answers have been rounded to the nearest cent.
Please choose the best answer for the question below.
If John has in his savings account, and he accrues
% interest on that savings account every year, how much money will John have in his account next year? All answers have been rounded to the nearest cent.
Tap to see back →
For this problem, first you have to calculate the interest, and then add it to the toal in the bank account.
To calculate interest, convert the percent into a decimal 1.7% = .017, and multiply it by the total amount.
is your interest
is your total
round to the nearest cent and you arrive at
.
For this problem, first you have to calculate the interest, and then add it to the toal in the bank account.
To calculate interest, convert the percent into a decimal 1.7% = .017, and multiply it by the total amount.
is your interest
is your total
round to the nearest cent and you arrive at .
Please choose the best answer for the question below.
Anne worked at a coffee shop, where she made
an hour. She left for a job as a receptionist, where she makes
times more money per hour. How much money will she make working an eight hour day at her new job? The answer has been rounded to the nearest whole cent.
Please choose the best answer for the question below.
Anne worked at a coffee shop, where she made an hour. She left for a job as a receptionist, where she makes
times more money per hour. How much money will she make working an eight hour day at her new job? The answer has been rounded to the nearest whole cent.
Tap to see back →
To do this problem, first break it into smaller parts. First, let's find Anne's wage as a receptionist:

Then, take her new hourly wage,
and multiply it by eight, for eight hours worked:

Finally, round to the nearest whole cent, and you get
.
To do this problem, first break it into smaller parts. First, let's find Anne's wage as a receptionist:
Then, take her new hourly wage, and multiply it by eight, for eight hours worked:
Finally, round to the nearest whole cent, and you get .
Please choose the best answer for the question below.
Francis has to pay
per month in rent, plus
for heat and electricity, and
for food. Francis works
days a month, and he earns
per day. How much money does Francis have left over at the end of the month?
Please choose the best answer for the question below.
Francis has to pay per month in rent, plus
for heat and electricity, and
for food. Francis works
days a month, and he earns
per day. How much money does Francis have left over at the end of the month?
Tap to see back →
Break the problem into two parts. First, add up Francis' expenses:

Then, calculate Francis' income:

Finally, subtract his expenses from his income:

Break the problem into two parts. First, add up Francis' expenses:
Then, calculate Francis' income:
Finally, subtract his expenses from his income:
Susan works 20 hours per week at a rate of $17/hour. How much money (in dollars) will Susan make in a month?
Susan works 20 hours per week at a rate of $17/hour. How much money (in dollars) will Susan make in a month?
Tap to see back →

There are 4 weeks in a month, so:

There are 4 weeks in a month, so:
Leon bought
pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Leon bought pairs of socks that cost
per pair,
shirts that cost
each, and a dozen pencils that cost
for
. How much did Leon spend in total?
Tap to see back →
First, let's find the cost of the socks Leon bought.

Then find the total cost of the shirts Leon bought.

Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.

Add these subtotals together to get the answer.

First, let's find the cost of the socks Leon bought.
Then find the total cost of the shirts Leon bought.
Next, find the cost of the pencils. Watch out here because the pencils are priced per 6. There are two 6's in a dozen.
Add these subtotals together to get the answer.
Molly bought
posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Molly bought posters and paid a total of
. What was the cost of each poster?
Tap to see back →
To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.

To find the cost of each individual poster, divide the total cost by the number of posters Molly bought.