Monetary Percentage - PSAT Math
Card 0 of 294
The price of a purse is reduced by 20%. It is then put on final sale with an additional 30% off. What is the total discount on the purse?
The price of a purse is reduced by 20%. It is then put on final sale with an additional 30% off. What is the total discount on the purse?
Tap to see back →
Let us assume that the original purse is $100. The price after the first reduction is $80. After the second reduction the price is now $56. The difference between 100 and 56 is 44, giving 44% off.
Let us assume that the original purse is $100. The price after the first reduction is $80. After the second reduction the price is now $56. The difference between 100 and 56 is 44, giving 44% off.
Julie goes shopping at Gap. There is a storewide sale of 30% off. She buys a sweater on clearance that gets an additional 50% off. If the sweater was originally $50, how much did she pay?
Julie goes shopping at Gap. There is a storewide sale of 30% off. She buys a sweater on clearance that gets an additional 50% off. If the sweater was originally $50, how much did she pay?
Tap to see back →
The original price was $50. First you take 30% off (50 * (100 - 30)/100 = $35). Then you take an additional 50% off the new price (35 * 50/100 = 17.50)
The original price was $50. First you take 30% off (50 * (100 - 30)/100 = $35). Then you take an additional 50% off the new price (35 * 50/100 = 17.50)
The Widget Company has annual revenues of $150,000. Their expenses over the same time frame was $75,000. What was the percent profit?
The Widget Company has annual revenues of $150,000. Their expenses over the same time frame was $75,000. What was the percent profit?
Tap to see back →
Profit = Revenue – Expense
% Profit = $ Profit ÷ $ Total Revenue
% Profit = ($150,000 – $75,000) ÷ $150,000 = 50%
Profit = Revenue – Expense
% Profit = $ Profit ÷ $ Total Revenue
% Profit = ($150,000 – $75,000) ÷ $150,000 = 50%
Nicki sold 20 albums at $5 each. How many albums should Minaj sell at $4.50 to earn more than Nicki?
Nicki sold 20 albums at $5 each. How many albums should Minaj sell at $4.50 to earn more than Nicki?
Tap to see back →
The answer is 23. 23*$4.50 = $103.50, which is more than what Nicki earned.
The answer is 23. 23*$4.50 = $103.50, which is more than what Nicki earned.
During Laura and Anna’s bake sale, 35 brownies, 12 cupcakes and 23 glasses of lemonade were sold. These goods cost $44 for the raw ingredients, and they sold for $79. What is the average profit per item?
During Laura and Anna’s bake sale, 35 brownies, 12 cupcakes and 23 glasses of lemonade were sold. These goods cost $44 for the raw ingredients, and they sold for $79. What is the average profit per item?
Tap to see back →
Total profit ($35) divided by total items (70) yields the answer of $0.50 profit per item.
Total profit ($35) divided by total items (70) yields the answer of $0.50 profit per item.
The cost of manufacturing a single teddy bear is $6.25. A teddy bear company sells 200 bears for $1750. What is the profit percentage per single bear?
The cost of manufacturing a single teddy bear is $6.25. A teddy bear company sells 200 bears for $1750. What is the profit percentage per single bear?
Tap to see back →
First we must find out what the price is for one teddy bear, manufactured by this company. Thus we divide 1750 by 200 and find that each bear costs $8.75. To find out the profit per bear, we divide 8.75 by 6.25 to arrive at 1.4. The bears are thus sold for 140% of what it costs to make them, giving a 40% profit.
First we must find out what the price is for one teddy bear, manufactured by this company. Thus we divide 1750 by 200 and find that each bear costs $8.75. To find out the profit per bear, we divide 8.75 by 6.25 to arrive at 1.4. The bears are thus sold for 140% of what it costs to make them, giving a 40% profit.
A stove is regularly priced for $300. What is the difference one would pay when buying it at a 20% discount rather than a 10% discount, with an additional 10% discount off the sale price?
A stove is regularly priced for $300. What is the difference one would pay when buying it at a 20% discount rather than a 10% discount, with an additional 10% discount off the sale price?
Tap to see back →
Buying the stove at a 20% discount would be $240. If one buys it at a sale of 10%, with another 10% off then the price would be $243, so the difference is $3
20% of 300 is 0.2 * 300 = 60 → 300 – 60 = 240
10% of 300 is 0.1 * 300 = 30 → 300 – 30 = 270
10% of 270 is 0.1 * 270 = 27 → 270 – 27 = 243
243 – 240 = 3
Buying the stove at a 20% discount would be $240. If one buys it at a sale of 10%, with another 10% off then the price would be $243, so the difference is $3
20% of 300 is 0.2 * 300 = 60 → 300 – 60 = 240
10% of 300 is 0.1 * 300 = 30 → 300 – 30 = 270
10% of 270 is 0.1 * 270 = 27 → 270 – 27 = 243
243 – 240 = 3
Mark sells his car to Mike for 95% of the amount he originally paid. Mike then discounts the car 20% and sells it to Max. Max paid $300. How much did Mark buy his car for (rounded to the nearest dollar)?
Mark sells his car to Mike for 95% of the amount he originally paid. Mike then discounts the car 20% and sells it to Max. Max paid $300. How much did Mark buy his car for (rounded to the nearest dollar)?
Tap to see back →
Apply your percentage knowledge. Starting value times percentage equals end value. $300/(1 – 0.2) = $375. $375/0.95 = $395.
Apply your percentage knowledge. Starting value times percentage equals end value. $300/(1 – 0.2) = $375. $375/0.95 = $395.
The costs for Lizzie’s party are as follows: $6000 to cater, $1200 for the DJ, $2000 for decorating, and $2200 for the venue rental. Lizze can choose to apply a discount of 10% for the caterer and decorating but is then charged an additional 30% for the DJ and venue. What is the minimum price she will pay?
The costs for Lizzie’s party are as follows: $6000 to cater, $1200 for the DJ, $2000 for decorating, and $2200 for the venue rental. Lizze can choose to apply a discount of 10% for the caterer and decorating but is then charged an additional 30% for the DJ and venue. What is the minimum price she will pay?
Tap to see back →
The discounts are not worth the extra cost. The answer is $11,400.
The discounts are not worth the extra cost. The answer is $11,400.
Mr. Glatfelter trains hunting dogs for a price of $4000 per dog. If it costs him $15,000 per month to keep his business open and each dog costs $1000 to train, how many dogs per month must he train to make a profit?
Mr. Glatfelter trains hunting dogs for a price of $4000 per dog. If it costs him $15,000 per month to keep his business open and each dog costs $1000 to train, how many dogs per month must he train to make a profit?
Tap to see back →
The answer is 6. 6 hunting dogs gives him a net profit of $3000. If you picked 5, that’s where Glatfelter breaks even (he doesn’t make a profit or a loss).
The answer is 6. 6 hunting dogs gives him a net profit of $3000. If you picked 5, that’s where Glatfelter breaks even (he doesn’t make a profit or a loss).
A dress was originally priced at $70. In January, it was put on sale for 20% off. Then in February, the sale price was lowered an additional $10 off of January's price. How much is the dress currently being sold for?
A dress was originally priced at $70. In January, it was put on sale for 20% off. Then in February, the sale price was lowered an additional $10 off of January's price. How much is the dress currently being sold for?
Tap to see back →
The dress started at $70. In January, it was marked down 20%. $70 * 0.2 = $14, so it was being sold for $70 – $14 = $56. Then we're told its price is again lowered, this time by $10. Now the price is $56 – $10 = $46.
The dress started at $70. In January, it was marked down 20%. $70 * 0.2 = $14, so it was being sold for $70 – $14 = $56. Then we're told its price is again lowered, this time by $10. Now the price is $56 – $10 = $46.
A store is having a sale. If you buy one widget for the regular price of $20, you can buy a second widget for 40% off the regular price. How much per widget does a customer save by buying two widgets during the sale instead of buying two widgets at the regular price?
A store is having a sale. If you buy one widget for the regular price of $20, you can buy a second widget for 40% off the regular price. How much per widget does a customer save by buying two widgets during the sale instead of buying two widgets at the regular price?
Tap to see back →
Widget 1 costs $20.
Widget 2 is on sale for 40%($20) off, or $8 off, or $20 – $8 = $12.
Two widgets during the sale cost $20 + $12 = $32.
Two widgets at regular price cost $20 + $20 = $40.
The total amount saved during the sale is $40 – $32 = $8.
This is the savings for two widgets, so the savings for one widget is $8/2 = $4.
Widget 1 costs $20.
Widget 2 is on sale for 40%($20) off, or $8 off, or $20 – $8 = $12.
Two widgets during the sale cost $20 + $12 = $32.
Two widgets at regular price cost $20 + $20 = $40.
The total amount saved during the sale is $40 – $32 = $8.
This is the savings for two widgets, so the savings for one widget is $8/2 = $4.
You really want to buy a car that costs $15,000 but you only have $5,000 saved. Rather than getting a bank loan, your parents offer to lend you the extra money but will require you to pay them back with 4.3% interest. How much will car cost in total after you have paid your parents back?
You really want to buy a car that costs $15,000 but you only have $5,000 saved. Rather than getting a bank loan, your parents offer to lend you the extra money but will require you to pay them back with 4.3% interest. How much will car cost in total after you have paid your parents back?
Tap to see back →
Amount borrowed = $15,000 – $5,000 = $10,000
Interest of 4.3% = $10,000 * 0.043 = $430
Total cost of car = $5000 + $10000 + $430 = $15,430
Amount borrowed = $15,000 – $5,000 = $10,000
Interest of 4.3% = $10,000 * 0.043 = $430
Total cost of car = $5000 + $10000 + $430 = $15,430
A $225 dress goes on sale for 75% off. It is then discounted again for 10% off. How much money was saved on by the final purchase?
A $225 dress goes on sale for 75% off. It is then discounted again for 10% off. How much money was saved on by the final purchase?
Tap to see back →
The answer is $174.37.
The dress originally cost $225 but when it went on sale for 75% off we multiply the sale cost by 0.75. We see that through the sale we save $168.75 makeing the new cost of the dress $56.25.
Now we take the new cost of the dress ($56.25) and multiply that by 0.10 to represent the 10% discount. From this we see we save an additional $5.63 making the final cost of the dress $50.63.
The total savings on the dress sum up to $174.37.
The answer is $174.37.
The dress originally cost $225 but when it went on sale for 75% off we multiply the sale cost by 0.75. We see that through the sale we save $168.75 makeing the new cost of the dress $56.25.
Now we take the new cost of the dress ($56.25) and multiply that by 0.10 to represent the 10% discount. From this we see we save an additional $5.63 making the final cost of the dress $50.63.
The total savings on the dress sum up to $174.37.
Dan took out a $1200 loan at a rate of 3% simple interest a year. What is the amount of interest accrued for one month?
Dan took out a $1200 loan at a rate of 3% simple interest a year. What is the amount of interest accrued for one month?
Tap to see back →
$1200 is the amount that he took out.
3% annually would yield an interest amount of $36.
Therefore, each month, he would be paying $3 a month.
$1200 is the amount that he took out.
3% annually would yield an interest amount of $36.
Therefore, each month, he would be paying $3 a month.
A craftsman builds a cabinet. He pays $250 to buy the wood and miscellaneous materials for the cabinet. He spends 20 hours building the cabinet. If he values his time at $40 per hour and expects a profit margin of 50% above labor and materials, how much should he charge for the cabinet?
A craftsman builds a cabinet. He pays $250 to buy the wood and miscellaneous materials for the cabinet. He spends 20 hours building the cabinet. If he values his time at $40 per hour and expects a profit margin of 50% above labor and materials, how much should he charge for the cabinet?
Tap to see back →
Total Cost = Material Cost + Labor Cost + Profit
Labor Cost = $40/hour * 20 hours = $800
Profit Margin of 50% = Cost x 0.50 = $1050 x 0.50 = $525
Total Cost = $250 + $800 + $525 = $1575
Total Cost = Material Cost + Labor Cost + Profit
Labor Cost = $40/hour * 20 hours = $800
Profit Margin of 50% = Cost x 0.50 = $1050 x 0.50 = $525
Total Cost = $250 + $800 + $525 = $1575
Each wooden chair that a carpenter makes requires $20 worth of supplies. He then sells the chairs for $50 each. The carpenter recently discovered a new supplier that would allow him to spend 25% less on supplies. If he doesn't change his selling price, by what percent could the carpenter increase his profit by using the new supplier?
Each wooden chair that a carpenter makes requires $20 worth of supplies. He then sells the chairs for $50 each. The carpenter recently discovered a new supplier that would allow him to spend 25% less on supplies. If he doesn't change his selling price, by what percent could the carpenter increase his profit by using the new supplier?
Tap to see back →
Using $20 worth of supplies and selling the chairs for $50 each, the carpenter is originally making a profit of $30 per chair.
The new supplier would reduce costs by 25% or 1/4. One-fourth of $20 is $5, so the new supplier would be $5 less, or $15.
If the selling price is the same ($50), then the carpenter would now make a profit of $35 per chair, a change of $5.
To calculate percent increase, divide the actual change in profit by the original profit amount, and multiply the result by 100%:
(Actual Change ÷ Original Amount) * 100% = 5/30 * 100% = 500%/30 = 16.7%
Using $20 worth of supplies and selling the chairs for $50 each, the carpenter is originally making a profit of $30 per chair.
The new supplier would reduce costs by 25% or 1/4. One-fourth of $20 is $5, so the new supplier would be $5 less, or $15.
If the selling price is the same ($50), then the carpenter would now make a profit of $35 per chair, a change of $5.
To calculate percent increase, divide the actual change in profit by the original profit amount, and multiply the result by 100%:
(Actual Change ÷ Original Amount) * 100% = 5/30 * 100% = 500%/30 = 16.7%
A sunglasses kiosk at the mall makes a $50 profit for every 6 pairs of sunglasses it sells. How many pairs of sunglasses must it sell to earn $1000 profit?
A sunglasses kiosk at the mall makes a $50 profit for every 6 pairs of sunglasses it sells. How many pairs of sunglasses must it sell to earn $1000 profit?
Tap to see back →
Divide the profit per 6 pairs into the total desired profit $1000/$50 = 20.
Multiply 20 by 6 sunglasses = 120 sunglasses. Or use 6/50 = x/1000 and solve for x.
Divide the profit per 6 pairs into the total desired profit $1000/$50 = 20.
Multiply 20 by 6 sunglasses = 120 sunglasses. Or use 6/50 = x/1000 and solve for x.
Ricky works at a shoe shop, and earns $40 in commission for each pair of shoes he sells plus a $100 weekly salary. If Ricky receives no other money, which of the following expressions represents the total dollar amount Ricky receives for a week in which he sells n shoes?
Ricky works at a shoe shop, and earns $40 in commission for each pair of shoes he sells plus a $100 weekly salary. If Ricky receives no other money, which of the following expressions represents the total dollar amount Ricky receives for a week in which he sells n shoes?
Tap to see back →
If Ricky sells n shoes in a week, he earns $40_n_ in commission. His salary is a constant $100 per week, so his total payout is $100 + $40_n._
If Ricky sells n shoes in a week, he earns $40_n_ in commission. His salary is a constant $100 per week, so his total payout is $100 + $40_n._
An entrepreneur started a company making floggles. The factory requires $1000 worth of fixed expenses to keep it running every month. She is able to produce one floggle at the cost of $4 and sell one floggle at the cost of $6. If she produces and sells 500 floggles in one month, what is her profit?
An entrepreneur started a company making floggles. The factory requires $1000 worth of fixed expenses to keep it running every month. She is able to produce one floggle at the cost of $4 and sell one floggle at the cost of $6. If she produces and sells 500 floggles in one month, what is her profit?
Tap to see back →
Profit = Income - Expenditures
Income = $6/floggle times 500 floggles = $3000
Expenditures = $1000 + $4/floggle times 500 floggles = $1000 + $2000 = $3000
Profit = 3000 - 3000 = 0
Profit = Income - Expenditures
Income = $6/floggle times 500 floggles = $3000
Expenditures = $1000 + $4/floggle times 500 floggles = $1000 + $2000 = $3000
Profit = 3000 - 3000 = 0