How to find the part from the whole - SSAT Middle Level Quantitative
Card 0 of 464
Sal is going to the fair with his family. He has $18.00 to buy tickets. How many tickets can he buy if each one costs $2.25?
Sal is going to the fair with his family. He has $18.00 to buy tickets. How many tickets can he buy if each one costs $2.25?
Tap to see back →
Divide the total amount of money he has by the cost of one ticket: 
Answer: Sal can buy 8 tickets at the fair.
Divide the total amount of money he has by the cost of one ticket:
Answer: Sal can buy 8 tickets at the fair.
Ninety-six people must form eight equal groups. How many people will be in each group?
Ninety-six people must form eight equal groups. How many people will be in each group?
Tap to see back →
Divide: 
Answer: There will be 12 people in each group.
Divide:
Answer: There will be 12 people in each group.
Three friends are in the desert and must share a 15 ounce bottle of water. How many ounces of water will each friend drink, assuming they split the bottle evenly?
Three friends are in the desert and must share a 15 ounce bottle of water. How many ounces of water will each friend drink, assuming they split the bottle evenly?
Tap to see back →
Divide: 
Answer: Each friend will drink 5 ounces of water.
Divide:
Answer: Each friend will drink 5 ounces of water.
Pamela takes her children to the fair. How many $3.00 tickets can she buy if she only has $21.00?
Pamela takes her children to the fair. How many $3.00 tickets can she buy if she only has $21.00?
Tap to see back →
Divide:

Answer: Pamela can buy 7 tickets.
Divide:
Answer: Pamela can buy 7 tickets.
An eight slice pizza pie must be shared evenly among four friends. How many slices will each person get?
An eight slice pizza pie must be shared evenly among four friends. How many slices will each person get?
Tap to see back →
Divide:

Answer: Each person must get 2 slices.
Divide:
Answer: Each person must get 2 slices.
A teacher has sixty stickers to give out to her 15 students. How many stickers will each student receive?
A teacher has sixty stickers to give out to her 15 students. How many stickers will each student receive?
Tap to see back →
Divide:

Answer: 4 stickers.
Divide:
Answer: 4 stickers.
In March, there were 10 sunny days, 10 cloudy days, and 11 rainy days. How many days did it rain in March?
In March, there were 10 sunny days, 10 cloudy days, and 11 rainy days. How many days did it rain in March?
Tap to see back →
Identify the number of rainy days in March:
days
Identify the number of rainy days in March: days
Tap to see back →
Solve inside the parentheses:

Then, solve:

Answer: 160
Solve inside the parentheses:
Then, solve:
Answer: 160
If 25 percent of a number is 3, then what would two thirds of the same number be equal to?
If 25 percent of a number is 3, then what would two thirds of the same number be equal to?
Tap to see back →
If 25 percent of a number is 3, then that means that 100 percent of the number will be equal to 3 times 4, which is 12. Two thirds of the number 12 is 8; therefore, 8 is the correct answer.
If 25 percent of a number is 3, then that means that 100 percent of the number will be equal to 3 times 4, which is 12. Two thirds of the number 12 is 8; therefore, 8 is the correct answer.
The sum of the factors of 12 is
The sum of the factors of 12 is
Tap to see back →
The factors of 12 are 1, 12, 3, 4, 2, and 6. The sum of them is when you add all of them together.
.
The factors of 12 are 1, 12, 3, 4, 2, and 6. The sum of them is when you add all of them together. .
There are
children in a class. If
of the children are male, how many of them are female?
There are children in a class. If
of the children are male, how many of them are female?
Tap to see back →
If
are male, then
of the children in the class are female
.
If this is true, then
times the total number of students in the class will give you the number of females.

If are male, then
of the children in the class are female
.
If this is true, then times the total number of students in the class will give you the number of females.
The ratio of women to men in a meeting with 56 people is 5 to 3. How many more women then men are there?
The ratio of women to men in a meeting with 56 people is 5 to 3. How many more women then men are there?
Tap to see back →
The best way to think about this problem is to divide the total number of people into parts. Since there are 5 parts women to 3 parts men, it's best to divide the total into 8 parts. Dividing 56 into 8 parts gives you 7. 7 is your multiplier. Now take your multiplier (7) and multiply it by your ratios.
This give you
and
or
and
. These are the number of women and men, respectively.
The difference between 35 and 21 is 14.
The best way to think about this problem is to divide the total number of people into parts. Since there are 5 parts women to 3 parts men, it's best to divide the total into 8 parts. Dividing 56 into 8 parts gives you 7. 7 is your multiplier. Now take your multiplier (7) and multiply it by your ratios.
This give you and
or
and
. These are the number of women and men, respectively.
The difference between 35 and 21 is 14.
It took Julia 15 minutes to walk 1 mile. If she walks for 2 more miles at the same speed, what part of an hour will her entire 3-mile walk take?
It took Julia 15 minutes to walk 1 mile. If she walks for 2 more miles at the same speed, what part of an hour will her entire 3-mile walk take?
Tap to see back →
It will take her 30 more minutes to finish her walk for a total of 45 minutes. 45 minutes of 60 minutes in an hour is the same as
.
It will take her 30 more minutes to finish her walk for a total of 45 minutes. 45 minutes of 60 minutes in an hour is the same as .
Alice received $2.40 for her weekly allowance. If her favorite snacks cost 60¢ each, how many snacks can Alice buy this week?
Alice received $2.40 for her weekly allowance. If her favorite snacks cost 60¢ each, how many snacks can Alice buy this week?
Tap to see back →
To solve:
Divide the total amount of Alice's allowance ($2.40) by the price for each snack ($ .60)

Alice would be able to buy 4 snacks.
To solve:
Divide the total amount of Alice's allowance ($2.40) by the price for each snack ($ .60)
Alice would be able to buy 4 snacks.
Steve ate 20% of his pie on Monday. On Tuesday Steve ate 50% of the left-over pie. What percent of the pie is left?
Steve ate 20% of his pie on Monday. On Tuesday Steve ate 50% of the left-over pie. What percent of the pie is left?
Tap to see back →
On Tuesday, Steve ate 50% (half) of the 80%, which is 40%. Steve has eaten 20% on Monday and 40% on Tuesday, so there is 40% left over.
On Tuesday, Steve ate 50% (half) of the 80%, which is 40%. Steve has eaten 20% on Monday and 40% on Tuesday, so there is 40% left over.
In order to travel from New York to Florida with his family, Eric needs to purchase 3 tickets, costing $52.00, $64.79 and $44.50. If he has $213.00 in his wallet, how much money will Eric have left over after buying the tickets?
In order to travel from New York to Florida with his family, Eric needs to purchase 3 tickets, costing $52.00, $64.79 and $44.50. If he has $213.00 in his wallet, how much money will Eric have left over after buying the tickets?
Tap to see back →
First add up the prices of the three tickets:

Then subtract that amount from $213:

Therefore Eric will have $51.71 left over.
First add up the prices of the three tickets:
Then subtract that amount from $213:
Therefore Eric will have $51.71 left over.
Stephanie needs to drive
miles to meet her family at their vacation home. If she drives at
miles per hour, how many hours will it take Stephanie to arrive?
Stephanie needs to drive miles to meet her family at their vacation home. If she drives at
miles per hour, how many hours will it take Stephanie to arrive?
Tap to see back →
Divide: 
Answer: It will take Stephanie
hours to arrive.
Divide:
Answer: It will take Stephanie hours to arrive.
Natasha is going Christmas shopping for the twelve people on her list. On average, how much money can she spend per gift if she has a $225.00 budget?
Natasha is going Christmas shopping for the twelve people on her list. On average, how much money can she spend per gift if she has a $225.00 budget?
Tap to see back →
Divide $225 by 12:

Answer: On average, Natasha can spend $18.75 per gift.
Divide $225 by 12:
Answer: On average, Natasha can spend $18.75 per gift.
As a swim team member, Nicolas needs to train 90 hours a month. How many hours should Nicolas train each day of the 30-day month, in order to reach his goal?
As a swim team member, Nicolas needs to train 90 hours a month. How many hours should Nicolas train each day of the 30-day month, in order to reach his goal?
Tap to see back →
Divide 90 hours by 30 days in the month:

Answer: Nicolas needs to train 3 hours a day.
Divide 90 hours by 30 days in the month:
Answer: Nicolas needs to train 3 hours a day.
Julie gets paid $304 a week for dogsitting. If she wants to buy a new washing machine that costs $1400, how many weeks does Julie need to work to save up the required amount? Round to the nearest whole week.
Julie gets paid $304 a week for dogsitting. If she wants to buy a new washing machine that costs $1400, how many weeks does Julie need to work to save up the required amount? Round to the nearest whole week.
Tap to see back →
Divide the cost of the washing machine by the amount of money she makes each week:

Answer: Julie needs to save for 5 weeks.
Divide the cost of the washing machine by the amount of money she makes each week:
Answer: Julie needs to save for 5 weeks.